top of page

SENARYO YAZARLIĞI ATÖLYESİ

Elçin Barlas

Kayıt ve sorularınız için:

Öyküler hep aynıdır, yenileri üretilmez denir... Oysaki anlatım sınırsızdır. Özeldir. Her zaman aynı öykü, bambaşka şekillerde anlatılabilir. Sinema ve dizi filmler bu yüzden vazgeçilmezimizdir. Sevdiğimiz tekrarları farklı şekillerde görme imkânına sahip oluruz. Sizler de iyi bir senaryo nasıl ortaya çıkar ve bu keyifli dünyanın kapıları nasıl aralanır merak ediyorsanız, yazar ve senarist Elçin Barlas'ın eğitmenliğinde sürecek olan beş haftalık yolculuğa davetlisiniz...

 

1. Hafta:

Senaryo nedir? Hikâye nedir? Çatı ve çerçeve nasıl oluşturulur? Dramatik yapı nedir? Bir senaryo dosyası neler içerir?

 

2. Hafta:

Karakter nedir? Bir karakter nasıl yaratılır? Tipleme nedir? Aralarında nasıl bir fark vardır? Karakter ve tiplemeye dair nelere dikkat edilmelidir?   

 

3. Hafta:

Diyalog yazarken nelere dikkat edilmelidir? Bir senaryonun püf noktaları nelerdir? (Yanlış yönlendirme, alt metin, müzik kullanımı, rastlantının kurgulanması, merak öğesi, kahramanın yolculuğu vs...)

 

4. Hafta:

Uyarlama nedir? Roman uyarlaması ve film/dizi uyarlaması arasındaki farklar nelerdir? Uyarlama yapılırken nelere dikkat edilmelidir?

 

5. Hafta:

Sinema filmi senaryosu ve dizi film senaryosu nerelerde ayrılır? Farkları nelerdir? Zaman ve atmosfer nasıl kullanılır? Türlerin önemi nedir?  

bottom of page