top of page

Küçük Prens'i neden okumalıyız?

Kısa bir metin olsa da günlerce konuşuruz üzerine Küçük Prens'in. Baş kahramanı gibi sorular sorar, gözlem yapar, satırlar dökeriz dökmesine belki ama herkesin okumasa da bildiği, kiminin sevdiği kiminin hüzünlendiği bu minik kitabı neden okumalıyız sorusu da önemli!


1) Çocuklar için: Birer yetişkin olarak hem içimizdeki çocuğa seslenebilmek hem de çevremizdeki çocukların bize dair "şu yetişkinler çok tuhaf doğrusu," diye düşünmemesi için.

2) İyi bir çocuk yazarı olmak için: Dünya edebiyatına damgasını vuran metin boyunca, anlatıcı ve bakış açısı tekniğinden capcanlı diyaloglara; ana ve yan karakterlerinden dinamik kurgusu ve özgün üslubuna kadar her tekniği eşsiz kullandığı için.

3) Exupéry için: Yazarı tanımak, anlamak, yüreğine ortak olmak için.

4) Küçük Prens için: Dünyaya geldiğinde sesi "Yalnızım," diye yankılanan karakterle tanışmak ve onun çınlayan kahkahasını duymak için.

5) Sevdiğimiz kişi için: Sadece sorumluluk değil; sevmenin, zihin yerine kalple görmenin ve fedakarlık yapmanın ne olduğunu bize çarpıcı metaforlarla hatırlattığı için.

6) Kendimiz için: Pek çok alıntı paylaşıldı bugüne dek elbette, kendi satırımızı çizmek ve her yeniden okuduğumuzda kalbimizin, ruhumuzun ihtiyacı olan satırı bulmamız için. İyi gelmesi için...

Comments


bottom of page